26 Ocak 2018 Cuma

GÜNÜN KÖŞE YAZILARINDAN SEÇKİ 23 OCAK 2018

GÜNÜN KÖŞE YAZILARINDAN SEÇKİ

“İlk düşünürümüz Bilge Tonyukuk’a (646-726) minnetle”

23 Ocak 2018
“Afrin sonrası bugün Türkiye çok daha güçlü bir ülke. Afrin Türkiye için bir tramplen tahtası oldu!”. http://www.haber7.com/yazarlar/abdurrahman-dilipak/2531609-operasyon-suruyor


“Yazdığı şiir bir kültür ve insanlık anlarının jestlerini getirir. Şiiri, ontolojik olandan değil anlık olanın espritüel şaşkınlığından gelir. Naif ve iddiasızdır ama kendisini sevdirmeyi bilir. Sanki başka şairlerden çıka çıka kendisini bilmiş, sözlerinin güzelliğine ermiştir. Zorlamaz. Yapıştırma ve karalama yapmaz. Söz gibi ağıza bağlanır, akıl geriden gelir. İroniye düşkündür. Şiirin özleştiği yerde durur.
Bununla birlikte Enver Ercan son kırk yıl boyunca, edebiyat hayatımızın tam ortasında ve onun için çalışmış fedakâr bir emekçidir. Dergi yönetir, dosya hazırlar, dergiler çıkarır. Yayınevi kurar. Gençleri kucaklar. Olgun yazar ve şairlerle temas halindedir. Organizasyonları destekler. Enerji ve yakınlığı hep güven verir. Anlatmayı sever. Dinlemenin değerinin farkındadır.
Zaman zaman vapurda karşılaşır ve neredeyse son cümlemizden devam ederdik. Kültürü ve insanı Türkiye çapında kavrayan hoşgörülü düşünce yapısı ve insanı esas alan yöntemiyle yaşama şevki de taşır size. Telefon konuşmalarımız ise neredeyse söz kristalleri gibi havada yayılır umut yıldızlarına dönüşürdü. Hemen anlardık birbirimizi. Belli ki yapılması gereken bir iş var. Şiir ve edebiyat adına bir adım atmalı. Bir toplantı mı var konuşma hazırlamalı. İlan bulmalı. Birisine telefon edilmeli. Şiir gönderilmeli. Dedikodu yok. Kötüye geçit yok. Sadece şiir ve saf edebiyat var.”. http://www.karar.com/yazarlar/omer-erdem/turkcenin-dudaklarisin-sen-6018Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme