5 Ocak 2018 Cuma

İhracat Yazıları

https://www.yenisafak.com/yazarlar/haticekarahan/ihracatin-2017-karnesi-2041854

http://www.karar.com/yazarlar/ibrahim-kahveci/sattikca-fakirlesiyor-ve-yozlasiyoruz-5869#

http://www.medyaradar.com/turk-dizilerinden-ekonomiye-milyon-dolarlik-katki-haberi-914649

"Bütün bu tablo Türkiye için bulunmaz fırsatlar sunuyor. Öncelikle şunu söyleyeyim; 2018’de Türkiye, kesinlikle 20. yüzyıldan kalma ekonomi-politikalarıyla devam etmeyecektir. Büyüme, enflasyon, işsizlik gibi temel sorunlara çok farklı yaklaşımların gündeme geleceğini -2017’deki KGF uygulaması gibi- göreceksiniz. Para ve sermaye piyasalarındaki regülasyonlar kapsayıcı bir büyümeyi dikkate alan, ihracatı, yeni sanayi devrimini destekleyen öncelikler üzerinden olmalı..." http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/cemil-ertem/2018-icin-kehanetler-ve-gercekler-2-2580822/

http://www.haberturk.com/yazarlar/abdurrahman-yildirim-1018/1770177-ekmekteki-hataya-avmde-de-dustuk

--------------------------------------------------

"Bizim gibi markaların tek bir çıkış yolu var, kısa sürede yurtdışına açılmak.”"

"- Ancak Abdullah Kiğılı’nın asıl vurgusu AVM açılması yönünden Türkiye’de denizin bittiğidir. Kendilerini hemen her şehirde 100’lerce mağaza işletmesiyle Ziraat Bankası’na benzetiyor. Çıkış yolu da söylediği gibi, yurtdışına açılmadır. -Bu konuda perakende sektörü önemli bir yol da aldı. Yurtdışı mağaza sayısı 3 bini geçti. Dışa açılmayla giyim eşyası, ayakkabı, çanta, deri giyim Türkiye’de üretilecek ve yurtdışı mağazalarda tüketiciye ulaştırılacak. Perakende noktalarını elinde tutanlar var olmaya devam edecek, diğerleri ise ya yurtiçinde kalacak ya da yurtdışına fason üretime devam edecek. Olmazsa da konsolide olacaklar.""- Bütün bu seçenekler dışında büyümeyi azamileştirmede geriye ihracat ve başta turizm olmak üzere döviz kazanıcı işlemler kalıyor. Sorun yaratmayacak ve yan etkisi olmayacak büyüme de bu iki kanaldan olacak büyümedir. Sadece 2018 için değil, her yıl ve daima böyle." http://www.haberturk.com/yazarlar/abdurrahman-yildirim-1018/1752525-ic-tuketimle-buyumenin-sinirindayiz


"Türkiye’nin bu dönemde, temel sanayi sektörlerinde, hem ithalat bağımlığını azaltma yönünde hem de farklı dış pazarlar bulma ve rekabet etme anlamında avantajlı duruma gelmeye başladığını da görüyoruz.

Büyüme analizi...
Bu çerçevede bu dönemde, mal ihracının yanı sıra sermaye ihracının da öne çıkmaya başladığını yatırımların, hem dışarıdan içeriye hem içeride hem de içeriden dışarıya olarak kıpırdanmaya başladığını gözlemliyoruz." 
"Nitekim sanayi ve ihracat dinamikleri, kur artışlarından bağımsız olarak da istikrarlı büyüme temposunu yakalamıştır."
------------------------
"Benim burada tek endişem bu büyüme verisinden sonra bazı “bildik çevrelerin”, tıpkı 2011 büyümesi sonrası 2012 yılında olduğu gibi, IMF’ci kemer sıkma ezberleri doğrultusunda büyümede frene basmak için kara propagandasıdır. Türkiye, eğer bunların dediğini yaparsa, tam da o zaman-geçmişte olduğu gibi- enflasyon, düşük büyüme ve işsizlikte örülü bir stagflasyon sürecine girer. Ama bu sefer buna izin vermeyeceğiz."

"Türk sanayisinin, tüm küresel ve bölgesel ekonomi- politik gerginlik başlıklarınarağmen, başta ihracat hamlesi amaçlı olmak üzere, azimle 'pedalları çevirme' ve üretime asılma kararlılığı her türlü takdirin üzerinde. " https://www.sabah.com.tr/yazarlar/kerem-alkin/2017/12/11/3-ceyrek-buyume-yuzde-115-122Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme