16 Eylül 2017 Cumartesi

Churchill ve Türkiye

İngiliz oyunuChurchill'in Londra'daki arşivlerinde Türkiye hakkındaki düşüncelerini hiçbir Türk tarihçi incelememiş... Düşünebiliyor musun; Türkiye Cumhuriyeti'nin bugünlerde yaşadığı sorunları hazırlayan Churchill'in Türkiye çalışmalarını tek bir Türk merak etmemiş. Olur mu hiç! 
 Oldu demek ki! Ne yazmış? O çalışmalardan birinde Churchill, yardımcılarıyla yaptığı toplantıda diyor ki; "Türkiye asla ve asla yok olmayacak. Onu yok etmeye kalkan ülkelerin üzerine, tüm İngiliz ordusunu gönderirim. Bize bağlı bir ülke olarak Türkiye varlığını sürdürecek. Çünkü Türkiye'ye sahip olan ülke, bölgeye de sahip olur..." 
 Bu kadar net yani? Daha neler neler... 
 Anlatın o zaman! Bu araştırmanın sadece bir bölümü.
Yüzlerce sayfa Türkiye'nin geleceğiyle ilgili yazmış. O tarihte Adnan Menderes'in başbakan olacağını hatıralarına yazdı.
Onun İngiltere'nin planlarına karşı çıkmayacağını ancak çok güçlenmesi halinde bir risk oluşturabileceğini detaylarla anlattı. Sizin geleceğinizi sizden daha iyi bilen veya geleceğinizi kurgulayan Churchill'i araştıran bir Türk'e henüz rastlamamış olmam beni şaşırttı. Tarihçileriniz maalesef sınıfta kaldı. Churchill'in yazdıklarını iyi okuyan bir Türkiye, eski hatalarını yapmaz... Oyun kuranların oyununu bilmezseniz düşerseniz! Konunun özü bu! .

http://www.takvim.com.tr/yazarlar/ergundiler/2015/02/18/churchilli-okuyun


http://www.takvim.com.tr/guncel/2015/04/06/ingiliz-oyunu

Türk istihbaratı Churchill'den Osmanlı'nın intikamını böyle aldı!

A Haber’de yayınlanan Ergün Diler ve Bekir Hazar yönetimindeki Yaz Boz programında tarihi bir gerçek açıklandı...

05 Nisan 2015 Pazar 14:58

Winston Leonard Spencer-Churchill Birleşik Krallık'ın efsane başbakanı… Gelibolu'da tarihi bir yenilgi aldı. Yenilginin faturası Churchill'e kesildi. Savaş politikası onu Britanya'nın efsane devlet adamı yaptı. NATO ve Avrupa Konseyi'nin oluşması için çaba harcadı. Churchill'e Osmanlı'yı yıktığı için hesap soracak birileri vardı. Bir grup Türk istihbaratçısı intikam için yenim etti. Kahraman istihbaratçılar Churchill'i adım adım takip etti. Karar verildi. Churchill'den Osmanlı'nın intikamı alınacak. Plan en ince ayrıntısına kadar hesaplandı. Kahramanlar hazırdı, dua edildi ve düğmeye basıldı. 5. Cadde'de taksi hızla Churchill'e çarptı. Kemikleri kırılan İngiliz Başbakan yoğun bakıma alındı. Churchill her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrendi.


http://www.yeniakit.com.tr/haber/yalcin-akdogan-erdogan-bazen-bana-kiziyor-ama-60361.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder