20 Aralık 2019 Cuma

Şiir bize Tanrıdan geliyor. Haydar Ergülen

şiir çok sonsuz bir şey aslında, yüksek, derin, akıcı bir şey, sürekli bir şey. İnsanı kendiliğinden bir biçimde sürekli olarak o yolda ilerlemeye sevk eden bir şey. Hiçbir zaman da tükenmiyor. Ne tuhaf bir şey. Şu an yüzlerce şiir dergisi, binlerce şair var. Çoğu da ortalamanın üstünde şiirler yazıyor. Bu çok iyi. Ben iyimserim ama şiirimiz de iyidir abiler! İyi yolda yani!

şiir aslında büyük bir denemedir. Deneysel şiir deniliyor ama aslında şiirin kendisi deneysel. Bir deneme yani. Tam olarak böyle düşünüyor insan sonradan.

şiir hem sokakta yani hercai bir şey… Öbür taraftan şöyle bir kutsallığı var. Şiir bize Tanrıdan geliyor. İnsanın yaradılışıyla beraber bize şiir de veriliyor aslında. İnsanın şiiri insanla beraber geliyor. Dünya macerasında bize bir yolluk olarak sunuluyor. Tanrı diyor ki; ey kulum bu benim sana armağanımdır, sen bunu dünyada kullan. İster yaz, ister oku, ister düşün, ister genişlet, ister çoğalt, ister hiç açma gelirken geri getir.

Şiirsokakta hareketini destekliyorsunuz o zaman.

Tabii destekliyorum, ayrıca böyle düşünüyorum. Zaten yazı da yazdım onlar için. Sonuç olarak edebiyattan da ayrı diye düşünüyorum şiiri.

Edebiyattan ayrı derken?

Milli Eğitim Bakanı bir toplantı yaptı, bir sene olmuştur. Bazı yazarları şairleri çağırmıştı toplantıya Milli Eğitimin kitaplarıyla ilgili. Beni de çağırmıştı. Orada hem kitaplarla ilgili konuştum hem de şiirle ilgili. Dedim ki, Nabi Avcı’ya, o da çok şiir seven biri olduğu için, okullarda şiiri edebiyat derslerinden ayırın. Bir ders olarak değil ama şiir saati koyun. Oraya bizleri çağırın, genç yaşlı şairleri, eleştirmenleri. Hiç olmadı şiir okunsun. Bunu edebiyat dersinden çıkarırsanız hem gerçek yerine kavuşmuş olur hem de çocuklar daha korkmadan okurlar şiiri. Bu tam olarak şiirin edebiyattan farklı olduğu ve organik olduğu düşüncesinden geliyor. Şiir organik bir şey… Yani, insanla birlikte süren bir şey… Edebiyat gibi kurmaca değil.

Haydar Ergülen

http://www.arkakapak.com/haydar-ergulen-siir-bize-tanridan-geliyor-insanin-yaradilisiyla-beraber-bize-siir-de-veriliyor/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder