26 Ekim 2019 Cumartesi

Türklerin filozofu Türkçedir, Ali Akar.


Düşünen Türkçe

Kelimelerle düşünen insanın, diliyle zihni arasında kuvvetli bir bağ vardır. Zihnimizin kanavasına yerleşen düşünce, dil sayesinde hayat bulurken dil de insanın tarihî macerası içinde gelişerek yeni düşüncelere yol almamızı sağlar. Bu, bilhassa Türkçe için her dilden fazla geçerlidir. Türkçe, kelimenin tam anlamıyla düşünen bir dildir. Başlıbaşına bir duygu, mantık ve felsefe içerisinde şekillenen zihinsel bir birikimle dünyayı tanımlar, anlamlandırır. Bu ilişkiler ağı içerisinde Moğol bozkırlarında kuma anlamına gelen küniden Anadolu’da kıskanmak anlamında kullanılan günülemeke ulaşır, dilimizin arkaik unsurlarından buñ sayesinde çağdaş bir dil temrini içinde bunalır, uz sayesinde uzmanlaşırız.
Prof. Dr. Ali Akar’ın kaleme aldığı Düşünen Türkçe, anadilimizin kaybolmuş anlam derinlikleri ve söz yapma mantığı üzerine Türkçenin söz ve eklerinden tadımlık denemeler sunuyor, bizi, derinlere kök salmış sözlerin sihirli dünyasına götürüyor.
gizle

Yayın Tarihi
ISBN6051558202
Baskı Sayısı1. Baskı
DilTÜRKÇE
Sayfa Sayısı341
Cilt TipiKarton Kapak
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Boyut13.5 x 21 cm
Tonyukuk ilk yazarımız olduğu için Bilge'dir. Yazmasaydı nasıl bilecektik dilin gücünü?İlk yazımız o denli güçlü ise dediğiniz gibi, felsefemiz konuşarak, dilin gücü ile mayalandı, gelişti ve ilk yazımız(Tonyukuk Yazıtı)bir şaheser olarak ortaya çıktı. Sır,dilde demek.Haklısınız.
Tweeti Alıntıla
Ali Akar
@ali_akar
·
@agaoglulevent adlı kişiye yanıt olarak
Bunu, biraz son kitabımızda (Düşünen Türkçe) ortaya koymaya çalıştık. Haklısınız, yazmalı...
Müthiş bir tespit. Üç kelime ile gizli bir hakikati açığa çıkardınız. Detaylandırsanız keşke. Gönülden Kutluyorum.
Tweeti Alıntıla
Ali Akar
@ali_akar
·
Türklerin filozofu Türkçedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder